Finansowanie
Powód najczęściej jest jeden. Klienci chcą wziąć leasing, ponieważ nie stać ich na zakup nowego sprzętu tylko i wyłącznie z finansów firmowych. Muszą więc znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu. Konieczne jest finansowanie i tutaj mają możliwość wykorzystania albo leasingu, albo kredytowania. Skupimy się jednak na pierwszej możliwości. Do wyboru mają zatem leasing finansowy i leasing operacyjny. Który będzie bardziej korzystny? To zależy od bardzo wielu czynników. Po pierwsze, od tego jak duża jest firma przyszłego leasingobiorcy i jak duże dostępne środki posiada. To bardzo znaczące, gdyż może się okazać, że warto będzie wykonać jednorazową amortyzację w leasingu finansowym, która skutecznie obniży podatek dochodowy na koniec roku rozliczeniowego.
Co charakteryzuje leasing operacyjny
Przede wszystkim to, co wpisuje się w koszty uzyskania przychodu. A wlicza się w to całe raty leasingowe, a więc części odsetkową i kapitałową. Jest to bardzo korzystne dla małych przedsiębiorców. Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że należy wpłacić opłatę wstępną, która może być bardzo różna. Może ją odgórnie ustalić firma leasingowa, a może być też dowolność. Warto pamiętać, że im większą wpłatę wstępną opłacimy tym korzystniejsze będziemy mieli raty leasingowe i obniży się kwota wykupu leasingowanego środka. Kolejną, bardzo dużą zaletą, szczególnie dla małych przedsiębiorców jest to, w jaki sposób opłacany jest VAT. A płaci się go wraz z każdą ratą leasingową, dzięki czemu klient nie jest narażony na duże jednostkowe wydatki, jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego.
O czym należy pamiętać
Pamiętajmy o tym, że niezależnie, czy bierzemy leasing operacyjny lub finansowy, będzie to raczej długoterminowe zobowiązanie. Każdy leasingobiorca będzie więc zobowiązany do tego, aby w określonych terminach przez ściśle określony czas dokonywać wpłat w ustalonych w umowie wysokościach. Trzeba więc zawsze mieć pewne zabezpieczenie, w przypadku gorszego wyniku finansowego firmy w danym okresie. Jeśli nie będziemy spłacać rat na leasing operacyjny, odsetki będą rosnąć, leasingowany przedmiot zostanie nam odebrany, a i tak zobowiązanie zapłaty pozostanie na barkach przedsiębiorcy.