Twoja najlepsza umowa leasingu – czyli wskazówki na start

Przypomnijmy czym jest leasing

Jest to forma finansowania dobra (samochodu, budynku, lokalu, sprzętu itd.) przez leasingobiorcę, zaś właścicielem dobra do momentu ewentualnego wykupu pozostanie leasingodawca. Główną zaletą jest zmniejszenie kosztów jakie ponosimy w początkowym okresie użytkowania poprzez zapłacenie jedynie opłaty wstępnej oraz spłatę rat miesięcznych, gdy zostanie podpisana umowa na leasing. Dodatkowo istnieje możliwość prowadzenia odpisów kosztów prowadzenia działalności, co zwiększa możliwości podatkowe przedsiębiorstwa.

Leasing finansowy – synonim kupna w ratach

Nawiązując do tytułu ten typ finansowania pozwala leasingobiorcy na wykup dobra po zakończeniu okresu umowy. Jest to duża zaleta, ponieważ najpopularniejsza alternatywa dla tego rozwiązania – wzięcie kredytu na wykup dobra często jest mniej opłacalna. Dla osób, które obawiają się, że nie będą chciałby korzystać z dobra po pewnym czasie istnieje możliwość sprzedaży umowy leasingowej innej osobie prawnej. Pozostałe cechy charakterystyczne to długość umowy leasingu wynosząca przynajmniej 12 miesięcy oraz możliwość odliczenia amortyzacji dobra i rat jako koszty uzyskania przychodu wynikające z użytkowania dobra.

Leasing operacyjny – recepta na wypożyczenie dobra za miesięczną opłatą

Dla bardziej ostrożnych pod względem planowanej długości użytkowania dobra istnieje umowa leasingu operacyjnego. Pozwala on na zobowiązanie się na krótszy okres czasu oraz nie zobowiązuje do wykupu przedmiotu. Okres ten powinien wynieść co najmniej cztery dziesiąte czasu amortyzowania przedmiotu czyli np. w przypadku samochodów kilka lat. Oczywiście po zakończeniu czasu trwania umowy istnieje możliwość wykupu, którego cena zależna jest od pozostałej wartości amortyzacji i wysokości ubiegłych rat miesięcznych. Pozostałą cechą wartą uwagi jest fakt, iż podatek VAT jest doliczany do rat leasingowych.

A więc na co się zdecydować?

Każde przedsiębiorstwo powinno kierować się zdrowym rozsądkiem, biorąc pod uwagę zarówno zysk, jak i ryzyko. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, która oferta będzie dla nas bardziej leasingkorzystna zarówno pod względem wysokości zysku, jak i płynności finansowej, ale i dalszej współpracy lub ewentualnego wykupienia dobra. W przypadku, gdy prowadzimy małą działalność gospodarczą i nie posiadamy własnego doradcy finansowego mądrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi outsourcingowej i udane się do zewnętrznego doradcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − seven =