Rodzinna firma chcąca się rozwijać

Rozwój rodzinnej firmy

Prowadząc niewielką firmę zajmującą się dystrybucją od pewnego czasu zastanawiamy się nad jej dalszym rozwojem. Głównym tematem rozmów jest rozszerzenie działalności o produkcję. Nasz produkt, listwy styropianowe, nie są złożonym produktem. Do produkcji używane są dwie maszyny i kilka silosów. W ofercie możemy mieć nieograniczoną liczbę wzorów listew. Jeśli tylko otrzymamy na nie odpowiednią ilość zamówień. Aby pozyskać maszyny rozważamy finansowanie poprzez leasing maszyn. W grę wchodzą maszyny nowe i używane. Ceny tych nowych niestety są bardzo wysokie i po prostu nas na nie nie stać. Na rynku światowym jest trzech producentów spieniarek i maszyn formujących.

Spieniarka

Do wytworzenia listew wykorzystujemy surowiec EPS czyli styropian ekspandowany. Trzeba go wstępnie podać obróbce jaką jest technologia spieniania. Surowiec traktowany jest parą o określonej temperaturze. Temperatura zależy od kilku czynników, jakimi są własna technologia producenta, specyfikacja maszyny i surowca. Spieniony styropian transportowany jest układem pneumatycznym do silosów. W silosach spieniony styropian musi leżakować, czas leżakowania zależny jest od dokładnej specyfikacji surowca. W trakcie tego procesu z kuleczek wytrąca się np. metan. Koszt takiego urządzenia zaczyna się mniej więcej od 100. tysięcy euro. Dla firmy takiej jak nasza zakup takiej maszyny za gotówkę nie wchodzi w grę więc jedynym rozwiązaniem jest leasing maszyn.

Maszyna formująca – finansowanie przez leasing maszyn

Surowiec który odleży swoje w silosie może zostać finalnie wykorzystany. Silos zostaje podłączony do maszyny formującej, która nadaje pożądany kształt. Kluczowa w maszynie formującej jest forma. Precyzyjnie wykonana gwarantuje, że produkt (listwa) będzie spełniała oczekiwania jakościowe klienta, a jednocześnie spełni zadanie w oczach producenta – tzn. nie spowoduje strat w produkcji redukując liczbę odpadów. Surowiec dostarczany jest za pomocą wtryskiwaczy do formy, a następnie do wnętrza formy wpuszczana jest gorąca para pod wysokim ciśnieniem, która ostatecznie formuje wstępnie obrobiony surowiec do końcowej postaci. Koszt maszyny formującej zaczyna się od około pół miliona euro. Kwota na tyle wysoka, że mało który przedsiębiorca może pozwolić sobie na zakup za gotówkę, tu również jedynym słusznym rozwiązaniem jest leasing maszyn, który umożliwi zakup i rozpoczęcie działalności w pełnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + seven =