Finansowanie nieruchomości z leasingiem

Leasing nieruchomości

Leasing jest to umowa, która obejmuje środki trwałe takie jak maszyny, samochody i inne urządzenia oraz nieruchomości. Nie dotyczy praw autorskich czy papierów wartościowych. Poniżej, jak sam tytuł wskazuje szczegółowo opiszemy leasing nieruchomości. Nieruchomości to np. hale przemysłowe, budynki o przeznaczeniu handlowym, obiekty biurowe i handlowe, budynki o przeznaczeniu specjalistycznym, szklarnie, magazyny, hale produkcyjne.

Leasing alternatywą dla kredytu

Leasing nieruchomości jest to umowa wieloletnia. Minimalny czas wskazany w umowie nieruchomości to około 5 lat. Spłata nieruchomości może wynosić od 20 do 70 % wartości nieruchomości. Leasing nieruchomości jest alternatywą dla kredytu – kredytu hipotecznego. Dla finansującego, który pozostaje właścicielem nieruchomości jest to wygodniejsza forma. Proces windykacyjny, który ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego, jest długotrwały i uciążliwy. Korzystający, który nie wywiązuje się ze spłaty nieruchomości, traci ją. Finansującego omija procedura windykacyjna. Warto tutaj także wspomnieć o tym, że jeśli klient decyduje się na leasing nieruchomości pełny (budynek plus grunt) to najlepszym rozwiązaniem będzie leasing finansowy, bo w przypadku wyboru leasingu operacyjnego możemy go podpisać tylko na nieruchomość, grunt będzie oddzielną umową leasingu finansowego.

Leasingodawca zarabia – leasingobiorca nie traci

W leasingu nieruchomości gdy umowa się skończy leasingobiorca może sprzedać leasingodawcy nieruchomość i nadal korzystać z nieruchomości na podstawie umowy najmu. Przypadek taki leasing nieruchomościdotyczy leasingu zwrotnego. Leasingodawca zarabia na leasingu, gdyż otrzymuje wpłatę początkową, raty i wpłatę końcową czyli wykupienie środka trwałego, w naszej umowie – nieruchomości. W ramach umowy leasingowej dla leasingobiorcy mogą być przygotowane atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe i darmowa wycena nieruchomości. Jeśli chodzi o leasing zwrotny to jest on wykorzystywany często przez firmy, które mają jakieś wolne nieruchomości, których nie użytkują lub jeśli nie mają, a potrzebują szybkiego zastrzyku pieniężnego. Dzięki temu mogą w dość łatwy i przede wszystkim szybki sposób pozyskać naprawdę duże kwoty pieniężne, które do tej pory były zamrożone w nieruchomościach. Później oczywiście muszą spłacać raty takiego leasingu i mają prawo pierwokupu (jeśli nie spłacą całej kwoty w trakcie trwania umowy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =