Charakterystyka
Niewątpliwie tym, co wyróżnia ten rodzaj leasingu jest fakt, że leasingowany przedmiot zostaje wpisany do majątku firmy klienta leasingowego, czyli leasingobiorcy. To bardzo istotne, ponieważ w leasingu operacyjnym przez cały okres obowiązywania umowy to firma leasingowa pozostaje właścicielem przedmiotu. Faktem, jest, że skoro firma klienta posiada w swoim majątku dany środek trwały, to musi go amortyzować. To kolejna duża różnica, która wyróżnia leasing finansowy od operacyjnego. Co więcej, amortyzacja ta wlicza się w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co jest korzystne dla klienta, bo powoduje znaczne obniżenie podatku dochodowego na koniec roku rozliczeniowego. Oprócz tego, do kosztów zalicza się także część odsetkową raty leasingowej. W tym przypadku wygrywa leasing operacyjny, ponieważ do kosztów oprócz części odsetkowej, można także wpisać część kapitałową raty, czyli znacznie większy koszt.
Podatek VAT
To kwestia, która bardzo często przemawia na niekorzyść leasingu finansowego. Wszystko sprowadza się do tego, że leasing finansowy ma nieco mniej korzystny, z punktu widzenia wielu klientów, ponieważ podatek VAT płaci się od razu przy pierwszej racie leasingowej. Zwykle jest to kwota rzędu kilku- lub kilkunastu tysięcy złotych więc niektórzy przedsiębiorcy mogą odczuć takie obciążenie konta firmowego. Jeśli jednak dla kogoś taka kwota nie jest kłopotliwa to bez wątpienia nie można uznać tego za wadę. Po tej jednorazowej opłacie klient nie musi już martwić się o regularne płatności VAT i może skupić się wyłącznie na amortyzacji i ratach leasingowych.
Wykup i brak wykupu
To niewątpliwa zaleta leasingu finansowego – brak wykupu. Skoro klient podpisujący umowę na leasing finansowy samodzielnie amortyzuje środek trwały to nie musi się on przejmować tym, że po zakończonej umowie będzie zmuszony na dodatkowy wydatek, jeśli będzie chciał pozostać w posiadaniu środka trwałego. W trakcie umowy na leasing finansowy amortyzowane jest sto procent wartości towaru dlatego po jej zakończeniu klient zostaje na stałe jedynym właścicielem i może z danym przedmiotem zrobić, co tylko będzie chciał – użytkować dalej, sprzedać itd.